Wino jest magiczne. W tym się zgadzamy.
Ale wiecie, że można tak powiedzieć dosłownie? Od tysięcy lat wino stanowiło i nadal stanowi ważny element wszelkiego rodzaju rytuałów – mniej lub bardziej mrocznych.
Z okazji święta Halloween chcemy przybliżyć Wam związek pomiędzy winem a magią – i to nie tylko tą czarną. Będzie o wiedźmach, wampirach i starożytnych Rzymianach.
Polecamy lekturę tego artykułu, gdy na zewnątrz jest już ciemno. Biorąc pod uwagę porę roku, nie będziecie musieli czekać długo, a zdecydowanie doda to klimatu.
1. Rytuały pogrzebowe
W starożytnym Rzymie wino o nazwie Moscato di Scanzo używane było w ceremoniach pogrzebowych. Zmarli mieli cieszyć się nim, przechodząc w zaświaty.
Starożytni Grecy natomiast wierzyli, że wino pozostaje przydatne nawet po śmierci i pochówku. Uważali, że wylanie wina na ziemię pomaga niespokojnym duszom odnaleźć ukojenie.
2. Dobicie wampira
Widzieliście kiedyś grób wampira? Mamy na myśli nagrobki otoczone stalową klatką, która miała powstrzymać wampiry przed ucieczką z zaświatów.
Cóż, niektórzy nie ufali, że klatka wystarczy i szli o krok dalej. W folklorze wschodnioeuropejskim istniała wiara w to, że wylanie wina na grób wampira zapobiegało jego powrotowi do świata żywych.
3. Procesy czarownic
Wino odegrało istotną rolę w słynnych procesach czarownic w XVII wieku. Oskarżone o czary i konszachty z diabłem kobiety musiały wypić wino. Jeśli zwymiotowały, dowodziło to ich winy. Widocznie żyjący w nich szatan nie trawił alkoholu 🙂
A tak naprawdę, to w tamtych czasach wierzono, że wino ma silne właściwości chroniące przed czarną magią. Kazać wiedźmie wypić wino to jak postawić wampira w słońcu albo oblać go wodą święconą.
4. Pełnia księżyca
Fazy księżyca mają wpływ na rozwój winorośli i smak wina. Nie są to zabobony, ale jeden z fundamentów tak popularnego dziś rolnictwa biodynamicznego.
Jednak fakt ten ma w sobie aspekt magiczny. Pełnia księżyca często kojarzona jest z wszelakimi rytuałami – wywoływaniem duchów, przemianą wilkołaków czy sabatami czarownic.
To, że księżyc – prawdopodobnie najbardziej spirytualne ciało niebieskie – może mieć wpływ na rozwój i smak winogron niezaprzeczalnie dodaje winu magii.
5. Przywoływanie dusz
Wino odgrywa kluczową rolę w rytuałach przywoływania dusz. Ma ono dwie funkcje: ochronną, by powstrzymać niespokojne dusze przed skrzywdzeniem osoby wywołującej je z zaświatów lub ofiarną. Już od czasów starożytnych wino składane było w ofierze duszom i bogom. Nic dziwnego zatem, że służy też jako wabik, gdy chcemy skontaktować się z mieszkańcami innych wymiarów.
6. Berło Kleopatry
Anegdota głosi, że berło Kleopatry miało w sobie sprytnie wbudowaną fiolkę z winem. Dzięki temu mogła dyskretnie sączyć je w każdej chwili, nawet podczas ważnych dyplomatycznych spotkań. Aż chciałoby się znormalizować berła jako powszechnie akceptowalne akcesoria w obecnych czasach.
7. Mikstury ochronne
W dawnych czasach wino wykorzystywano również w różnego rodzaju miksturach mających chronić przed złymi urokami. Jeśli obawiacie się, że ktoś mógł rzucić na Was zaklęcie sprowadzające nieszczęście, poniżej przedstawiamy składniki potrzebne do przygotowania mikstury, która – jeśli wierzyć naszym dawnym, dawnym przodkom – zdejmie z Was klątwę:
Mikstura 1: wino, kwiat lwiej paszczy, nasiona dziurawca, gaulteria (roślina wrzosowata)
Mikstura 2: wino, kwiaty peonii, bylica
Biorąc pod uwagę silny związek pomiędzy winem a magią, jest to idealny napój do uczczenia Halloween 🙂 Ochrona przed wiedźmami i niespokojnymi duszami jest wyjątkowo wskazana w ten specjalny dzień, więc jeśli odprawiać rytuały, to tylko z kieliszkiem wina w dłoni.